Back To Top

foto1foto2foto3foto4foto5
Time school Time schoolTime schoolTime schoolTime schoolTime school

Zegar

Licznik

2059457
Today
Yesterday
This Week
Last Week
This Month
Last Month
All days
1101
1229
9041
2037617
26287
55399
2059457

Your IP: 3.236.51.151
Server Time: 2021-10-16 18:06:42
>Powstanie parafii BogatePustka osadnicza w tym rejonie trwała do wczesnego Średniowiecza. Wtedy pojawiły się pierwsze, nieliczne ślady osadnictwa w Osówcu Kmiecym, Górach Karwackich i na terenie Przasnysza.

Najstarsze dokumenty mówiące o istnieniu osadnictwa na naszych ziemiach sięgają XIII wieku. Wraz z przyjęciem chrześcijaństwa przez Polskę w 966 roku, rozpoczął się proces chrystianizacji naszych ziem. W jego obrębie znalazło się Mazowsze. O tym, że na tych terenach prowadzona była akcja ewangelizacji, świadczą miejsca kultu, kaplice i kościoły w miejscach grodowych.

Powstawanie parafii na ziemiach Mazowsza było uzależnione od osadnictwa. Tam, gdzie było dobrze rozwinięte powstawała parafia. Większość parafii na terenie diecezji płockiej utworzone zostało do końca XIV wieku. We wschodniej części ziemi ciechanowskiej należącej do Mazowsza, osadnictwo posuwało się wzdłuż rzeki Węgierki, począwszy od Węgry-XIII wiek, poprzez Czernice, Krasne, Bogate -jednej z najstarszych osad w powiecie przasnyskim. W większości parafie mają metrykę piastowską.

Parafia Bogate powstała dzięki staraniom Sasina, podkomorzego wyszogrodzkiego, chorąŻego zakroczymskiego, kasztelana ciechanowskiego. Zatwierdzona i konsekrowana została w 1399 roku. Na utworzenie parafii w Bogatem zdecydowano się najprawdopodobniej dlatego, gdyŻ było tu dobrze rozwinięte osadnictwo. Wieś leŻała nad rzeką, a w ówczesnych czasach dotarcie do miejscowości przez lasy było bardzo trudne. Rzeka stanowiła ogromne ułatwienie podróżowania. Pierwsza świątynia, która służyła parafii Bogate, pod wezwaniem św. Anny, była drewniana i przetrwała niecałe 100 lat.Copyright © 2021 High School Rights Reserved.