Back To Top

foto1foto2foto3foto4foto5
Time school Time schoolTime schoolTime schoolTime schoolTime school

Zegar

Licznik

2059543
Today
Yesterday
This Week
Last Week
This Month
Last Month
All days
1187
1229
9127
2037617
26373
55399
2059543

Your IP: 3.236.51.151
Server Time: 2021-10-16 18:44:45
>

 

 Osadnictwo pradziejowe w okolicach PrzasnyszaMateriały ikonograficzne i zabytki pochodzące z badań wykopaliskowych i przypadkowych znalezisk z obszaru Przasnysza i jego okolic, pozwalają stwierdzić, że osadnictwo pradziejowe na tym terenie, rozpoczęło się około IX tysiąclecia przed naszą erą.

Penetracja tych terenów przez przedstawicieli ludów starożytnych miała miejsce w różnych okresach i epokach. Jednak jej charakter był sporadyczny - rozległe obszary Puszczy Zagajnicy i zbyt mała liczba ludności.

W zbiorach Muzeum Przasnyskiego znajdują się gładzone siekierki krzemienne z około III tysiąclecia p.n.e. oraz kamienne siekierki i toporki bojowe z epoki brązu około II tysiąclecia p.n.e. W wyniku archeologicznych badań powierzchniowych odkryto w rejonie miejscowości między innymi: Fijałkowo - ślady osadnictwa kultury łużyckiej z epoki brązu.

W latach 1902 — 1903 przy kopaniu fundamentów pod mur graniczny, oddzielający teren osady Krasiniec, od terenu folwarku odkopano groby skrzynkowe i znaleziono narzędzia kamienne i krzemienne. W 1996 roku robiono wykopy pod wodociąg na obrzeżach Bogatego pod Krasińcem u pana Kazimierza Wenda. Roboty wstrzymano, przybyli archeolodzy. Odkryto wyraźne ślady kultury przeworskiej z II wieku n.e.: szczątki naczyń z glinki kaolinowej pochodzących z prowincji rzymskich z pięknymi ornamentami, ślady piwnic, chałup, prawdopodobnie piec garncarski i inne.

Wzrost liczby ludności na przełomie er i związana z tym konieczność zagospodarowywania coraz to nowych terenów, spowodowało zwiększenie ilości osad ludzkich. W okresie wpływów rzymskich od I-IV wieku n.e. w rejonach nad Węgierką ma miejsce ekspansja osadnictwa. Liczne osady i pojedyncze cmentarzyska kultury przeworskiej w rejonie miejscowości: Szczuki, Wielodróż, Bogate, Dobrzankowo i dalej Karwacz, Góry Karwackie, Przasnysz, Szła, Osowieć świadczą o definitywnym wydarciu tych terenów puszczy, ich zagospodarowaniu, atrakcyjności i trwałości osadnictwa. Tędy przechodził w czasach przedhistorycznych trakt kupiecki do Galindów i dalej w głąb Prus na Półwysep Sambijski. W latach 1961 - 1962 odkryto w JDobrzankpwię 12 grobów rzymskich i legionistów, którzy tu polegli w III w. n.e. Widocznie jakaś rzymska legia maszerowała tym traktem w połowie III w. n.e. na północ, w celu zdobycia legendarnej krainy bursztynowej. Wędrówka ludów od V wieku n.e. przerwała rozwijające się osadnictwo w okresie wpływów rzymskich na naszych terenach. Przemieszczanie się wielkich mas ludzkich ze wschodu na zachód i odwrotnie, często o nastrojach niszczycielskich, doprowadziło do przerwania ciągłości osadniczej nad Węgierką.Copyright © 2021 High School Rights Reserved.